Miód w kosmetyce

Szare, bezzapachowe mydło Kleopatry z woskiem pszczelim

Szare, bezzapachowe mydło Kleopatry z woskiem pszczelim

Szare, bezzapachowe mydło Kleopatry z woskiem pszczelim

Zachęcamy do przygotowania niezwykle prostego mydełka na bazie mleka koziego i wosku pszczelego.


SPIS TREŚCI:

1. Niezbędne składniki

2. Wykonanie

 

1. Niezbędne składniki:
- 20g wosku pszczelego,
- 191g mleka koziego (w tym 174g w postaci zamrożonej i 17g zimnego mleka z lodówki),
- 300g oliwy z oliwek Pomace,
- 125g oleju kokosowego,
- 125g oleju palmowego rafinowanego,
- 75g NaOH (wodorotlenek sodu.)2. Wykonanie:

Nakładamy nasz ochronny strój, tj. dres, bluzka z długim rękawem, rękawice gumowe oraz okulary ochronne.

Odmierzone dokładnie ilości olejów wlewamy do garnka i nastawiamy na mały ogień do rozpuszczenia. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy do ostygnięcia. Potrzebujemy mieć w efekcie temperaturę około 40 stopni.

Do jednej komory zlewu wlewamy zimną wodę oraz wrzucamy dodatkowo trochę kostek lodu. Mleko w produkcji mydła oraz inne produkty mleczne w kontakcie z NaOH po prostu się ścinają (ług nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury), więc chodzi o to, aby temperatura nie przekroczyła 35 stopni.

Do komory napełnionej wodą wkładamy pusty słoik litrowy i wlewamy do niego 17 g mleka koziego z lodówki oraz wrzucamy kilka kostek zamrożonego mleka. Następnie rozpoczynamy wsypywanie odmierzonej ilości NaOH, dodając stopniowo resztę zamrożonego mleka. I mieszamy. Po chwili zasada zaczyna się nagrzewać. Jeśli wszystko się rozpuści, będzie można dodać ług z mlekiem do olejów. Obie fazy muszą mieć taką samą temperaturę.

Do garnka z olejami o temperaturze około 35 stopni stopni wlewamy ług z mlekiem (pożądana temperatura około 35 stopni) i mieszamy łyżką (np. drewnianą). Następnie pomagamy sobie blenderem – samo mieszanie łyżką nie połączy nam dwóch faz zbyt szybko. Mieszamy, aż powstanie masa o konsystencji budyniu.

Gotową masę przelewamy do formy (np. po lodach). Formę zawijamy folią spożywczą, owijamy to jeszcze w ręcznik lub koc i odstawiamy w ciepłe nieprzewiewne miejsce na 24-48 godz. Po tym czasie możemy wyjąć mydło, pokroić i odłożyć na 3-8 tyg. w chłodne miejsce do leżakowania. Po tym czasie mydło jest gotowe do użytku.

Oceń przepis

Liczba odsłon 3463

Autor przepisuSprawdzone przepisy z miodem (dołącz):

Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞


Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Realizacja

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz

Dla   

Grupa Balana

Wsparcie merytoryczne

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz