Skład, właściwości i zastosowanie propolisu

Skład, właściwości i zastosowanie propolisu

Źródło zdjęcia: Wikipedia.org / Epukas

Skład, właściwości i zastosowanie propolisu

Propolis to inna nazwa na kit pszczeli. Jest to substancja o konsystencji żywicznej, bardzo lepka. Jest ona wykorzystywana tak samo chętnie przez pszczoły, jaki i przez ludzi. Propolis jest przez te owady pozyskiwany z młodych pączków niektórych roślin. Wśród nich wymienić można kasztanowiec, brzozę, świerk i topolę.


SPIS TREŚCI:
1. Propolis - skład
2. Propolis - właściwości
3. Propolis - zastosowanie


1. Propolis - skład 
Kit pszczeli jest przez te owady wykorzystywany do uszczelniania swojego gniazda, dzięki czemu nie grozi im na przykład zimowy chłód. Jest to również doskonała bariera ochronna przeciwko wnikaniu do środka bakterii i zanieczyszczeń.

Właściwości propolisu opierają się na jego rozpuszczalności w acetonie, alkoholu i chloroformie. Jest to spore ułatwienie przy przyrządzaniu leczniczych mikstur. Brak jego rozpuszczalności w wodzie sprzyja pszczołom. Skład kitu pszczelego to w większości żywica roślinna oraz wosk pszczeli. Do jego składników zaliczyć można również witaminy z grupy P, B, E i H, budulcowe białko, a także mikroelementy.

2. Propolis - właściwości 
Barwa propolisu jest uzależniona od rodzaju rośliny, z jakiej został on pozyskany. Tak więc kolor żółty – to olcha, czarny – brzoza. Zdrowotne właściwości kitu pszczelego opierają się głównie na pomocy w walce z ranami. Właściwości bakteriobójcze przyśpieszają proces zrastania się tkanek i jednocześnie oczyszczają ranę z niebezpiecznych drobnoustrojów. Dlatego stosować go można w przypadku hemoroidów, odleżyn, a także chorób układu oddechowego i wielu, wielu innych.

3. Propolis - zastosowanie 
Środki medyczne z dodatkiem propolisu, jakie możemy dostać, to zarówno tabletki, jak i aerozole, maści, pudry i czopki. Wszystko uzależnione jest od konkretnej przypadłości, na jaką mają one pomóc. Wiele różnych zastosowań propolisu wynika bezpośrednio z bogactwa związków chemicznych w nim zawartych, które działają najlepiej przez współdziałanie.

Korzystając z gotowych środków aptecznych z dodatkiem kitu pszczelego, należy mieć na uwadze, że po pewnym czasie traci on już swoje zdrowotne właściwości. Zawsze z należytą uwagą należy sprawdzać datę ważności. Jest również odsetek osób cierpiących z powodu alergii na propolis, które nie mogą go stosować.

propolis kit pszczeli

Oceń przepis

Liczba odsłon 3199

Autor przepisuSprawdzone przepisy z miodem (dołącz):

Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞


Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Realizacja

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz

Dla   

Grupa Balana

Wsparcie merytoryczne

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz