W walce o zdrowie małego organizmu szczególnie ważna jest profilaktyka. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o leczniczych właściwościach miodu i znać jego medyczne zastosowania.
SPIS TREŚCI:
1. Miód dla dzieci
2. Słodzenie miodem
3. Jaki miód na przeziębienie?
4. Miód na pleśniawki
1. Miód dla dzieci
Rodzice małych dzieci powinni zdawać sobie sprawę, że poza niezwykle dobroczynnym wpływem na cały organizm, miód jest również silnym alergenem, którego wprowadzenie do diety dziecka bez odpowiedniego nadzoru, może spotkać się z silną reakcją uczuleniową. Dlatego wyjątkowo rozważnie powinno się podawać go najmłodszym. Z pewnością nie przed pierwszym rokiem życia, pediatrzy zalecają nawet poczekanie do skończenia drugiego, ze względu na ryzyko zakażenia się bakterią Clostridium botulinum, wywołującą groźną chorobę – botulizm.
Objawia się ona poprzez utratę apetytu, osłabienie, senność, wreszcie trudności w połykaniu i oddychaniu. Wówczas niezbędny jest pobyt w szpitalu i podłączenie dziecka do respiratora. Oczywiście, szansa na wystąpienie tego groźnego szczepu jest niewielka, a ryzyko tak zdecydowanej reakcji organizmu występuje jedynie wśród najmłodszych.
2. Słodzenie miodem
Zastosowanie miodu w stosunku do dzieci, to najlepiej dosładzanie tym składnikiem podawanego im picia. Czy to będą ziołowe herbaty, woda, czy owocowy kompot, zamiast cukru użyć można miodu. Pamiętać trzeba, aby najpierw temperaturę płynu obniżyć do około 40 stopni Celsjusza. Wówczas miód zachowa swoje zdrowotne właściwości.
Dobrym pomysłem jest codzienne picie na czczo następującej mieszanki:
- dla małych dzieci należy 1-2 łyżeczki miodu dodać do szklanki przegotowanej wody. Zostawić to na noc, a po tym czasie dodać odrobinę soku z cytryny;
- dla dorosłych 1-2 łyżki miodu także dodać do szklanki przegotowanej wody. Po odstawieniu na noc dodać do całości kilka kropli soku wyciśniętego z cytryny.
3. Jaki miód na przeziębienie?
Jako naturalny antybiotyk najsilniej działa miód gryczany oraz lipowy. Jeżeli problemem są choroby dróg oddechowych, wówczas należy skorzystać z miodu spadziowego (właściwości wykrztuśne). Przy wysokiej temperaturze i przeziębieniu dobrze jest spożywać miód z płatkami róż.
Przepis na ten rodzaj miodu jest prosty. Wystarczy 300 g płatków róż zalać 300 ml wrzątku. Po zamieszaniu razem, odstawia się całość na dobę. Następnie po odcedzeniu go, do płynu trzeba dodać kilogram miodu. Kolejnym krokiem jest podgrzanie płynu bez zagotowania i zbieranie powstającej piany. Wówczas wytworzy się gęsty syrop. Należy podawać go 2-3 razy dziennie w ilości jednej małej łyżeczki. Dorośli mogą zastąpić łyżeczkę łyżką.
4. Miód na pleśniawki
Miód w medycynie ma jeszcze inne zastosowanie. Skórę oraz błony śluzowe wyleczyć można przez zastosowanie wodnych roztworów miodu. Pleśniawki to rodzaj nalotu w jamie ustnej wywołany przez drożdżaki. Wygląda jak pozostałości mleka w jamie ustnej, po wewnętrznej stronie policzków. Każda próba ich odklejenia kończy się krwawieniem.
Na infekcję pleśniawkową szczególnie narażone są małe dzieci, które miały kontakt z chorą piersią mamy, biorą brudne palce do buzi albo smoczek przed podaniem go dziecku jest oblizywany przez osobę dorosłą. Najskuteczniejszą metodą jest smarowanie przy pomocy pędzla jamy ustnej dziecka 3-4 razy dziennie 50% roztworem miodu (pół na pół miodu i wody). Pleśniawki znikną jak ręką odjął.
Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞
Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.