Obnóża pyłkowe to małe, kolorowe kuleczki, które pszczelarze często oferują w ramach uzupełnienia pasiecznego asortymentu. Na każdą taką kulkę może składać się nawet 100000 ziaren pyłków, które owady pobierają z kwitnących w okolicy pasieki roślin. Produkt ten nie stanowi z reguły głównego kierunku produkcji pasiecznej, ale w racjonalnie prowadzonych pasiekach pewne jego ilości można zakupić. Jest on bardzo bogaty w składniki pokarmowe, cenniejszy dla zdrowia niż miód.
SPIS TREŚCI:
1. Pierzga, pyłek kwiatowy, pyłek pszczeli, obnóża pszczele
2. Jak powstają obnóża pszczele?
3. Pyłek kwiatowy - właściwości
4. Obnóża pszczele - zastosowanie
5. Obnóża pszczele - cena
1. Pierzga, pyłek kwiatowy, pyłek pszczeli, obnóża pszczele
We wstępie rozważań o pyłku warto doprecyzować pewne pojęcia. Termin "pyłek kwiatowy" jest czasem wymiennie stosowany z innym, bardzo podobnym pojęciem "pyłek pszczeli". Produkt ten ma jednak pochodzenie roślinne, więc druga nazwa jest nieporozumieniem. Trafiła jednak na stałe do obiegu, więc można przypuszczać, że nasz rozmówca ma na myśli właśnie pyłek kwiatowy.
Pszczoły gromadząc ziarna roślin formują z nich kulki, które następnie mocują na tylnej parze nóg. W ten sposób powstało określenie "obnóża pszczele", które jest najbardziej precyzyjne. Chodzi bowiem o grudki roślinnego pyłku sformowane przez pszczoły i przyniesione do ula. Tam, dzięki specjalnym przyrządom są przez pszczelarzy odbierane, a następnie suszone lub mrożone, konfekcjonowane i w ostatnim etapie przeznaczane do sprzedaży.
Zupełnie odrębnym zagadnienie stanowi jednak pierzga. Jest to także pyłek zgromadzony przez pszczoły, ale złożony w komórkach i zakonserwowany – przeznaczony do spożycia przez pszczelą społeczność w późniejszym czasie. Dzięki procesom zachodzącym wewnątrz ula, pierzga jest wartościowsza niż pyłek. Jest bogatym źródłem białka, posiada właściwości wspomagające leczenie i odtruwające. Produkt ten najczęściej pozyskuje się w pasiekach podczas wycofywania niektórych plastrów z użycia.
2. Jak powstają obnóża pszczele?
Pyłki kwiatowe są obficie gromadzone zwłaszcza późną wiosną i latem, gdy w naturze trwa szalone kwitnienie większości gatunków roślin. Składają się z ziaren rozrodczych męskich kwiatów uformowanych w grudki dzięki niewielkiej ilości nektaru lub miodu. Kolor obnóży zależy od tego jaki gatunek roślin pszczoły oblatują, zaś wielkość grudek uzależniona jest od dystansu jaki owady muszą pokonać. Im bliżej znajdują się pylące rośliny, tym większe są pszczele obnóża. Wiosenne opakowania z obnóżami najczęściej charakteryzują się szeroką gamą kolorów. Te gromadzone we wczesnym lecie są najczęściej bardziej jednobarwne.
3. Pyłek kwiatowy - właściwości
Znaczenie regularnego spożywania pyłku jest nie do przecenienia. Jego dobroczynne działanie było znane już w starożytnym Egipcie. Jest bogaty w aminokwasy, których wykryto już ponad 30. Zawiera także wiele biopierwiastków. Z makroelementów zawiera potas i fosfor, z mikroelementów w pyłku kwiatowym odkryto selen, magnez, wapń, jod, cynk, miedź i wiele innych. Jest to produkt bogaty w witaminy. Do grona najważniejszych zaliczyć należy A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, H, PP, P, a dodatkowo kwas foliowy i pantotenowy, biotynę, kwercetynę i inozytol. Obnóża pszczele zawierają ponad 40 enzymów i wiele kwasów organicznych.
4. Obnóża pszczele - zastosowanie
Spożywanie obnóży pszczelich ma zbawienny wpływ na system immunologiczny. Jest także pomocne dla osób stosujących dietę, gdyż zjedzenie nawet jednej łyżeczki niweluje apetyt. Poprawia koncentrację, wzmaga witalność. Pyłek kwiatowy kest pomocny przy leczeniu zapaleń wątroby i dróg żółciowych, reguluje pracę organizmu po wystąpieniu zaburzeń metabolicznych. Odtruwa organizm po stosowaniu leków syntetycznych czy nikotyny. Ma działanie bakteriobójcze i antygrzybiczne.
5. Obnóża pszczele - cena
Cena pyłku kwiatowego zaczyna się od 25 zł za 100 gram. Większe opakowania są droższe, choć proporcjonalnie do wagi zapłacić trzeba mniej. Czasem 1 kilogramowe opakowania można nabyć poniżej 60 zł.
Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞
Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.