Tym razem przepis na mydło na bazie mleka kokosowego z algami morskimi z nutką olejku z drzewa herbacianego oraz dodatkiem wosku pszczelego białego.
SPIS TREŚCI:
1. Niezbędne składniki
2. Wykonanie
1. Niezbędne składniki:
- 5g wosku pszczelego białego,
- 104g mleka kokosowego (92g z tego w postaci zamrożonej i 12g ciekłej zimnej),
- 75g oleju kokosowego,
- 1 łyżka stołowa alg morskich,
- 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego,
- 75g oliwy z oliwek Pomace,
- 30g oleju z pestek winogron,
- 120g oleju palmowego rafinowanego,
- 44g NaOH (wodorotlenku sodu).
2. Wykonanie:
Nakładamy nasz ochronny strój, tj. dres, bluzka z długim rękawem, rękawice gumowe oraz okulary ochronne.
Odmierzone dokładnie ilości olejów wlewamy do garnka i nastawiamy na mały ogień do rozpuszczenia. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy do ostygnięcia. Potrzebujemy mieć w efekcie temperaturę około 40 stopni.
Jedną komorę zlewu napełniamy zimną wodą oraz wrzucamy dodatkowo trochę kostek lodu. Mleko w produkcji mydła oraz inne produkty mleczne w kontakcie z NaOH po prostu się ścinają (ług nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury), więc chodzi o to, aby temperatura nie przekroczyła 35 stopni.
Do komory napełnionej wodą wstawiamy pusty, litrowy słoik i wlewamy do niego 12 g mleka kokosowego z lodówki oraz wrzucamy kilka kostek zamrożonego mleka. Następnie rozpoczynamy wsypywanie odmierzonej ilości NaOH, dodając stopniowo resztę zamrożonego mleka. I mieszamy. Po chwili zasada zaczyna się nagrzewać. Jeśli wszystko się rozpuści, będzie można dodać ług z mlekiem do olejów. Obie fazy muszą mieć zbliżoną temperaturę.
Do garnka z olejami o temperaturze około 35 stopni stopni wlewamy ług z mlekiem (pożądana temperatura około 35 stopni) i mieszamy łyżką (np. drewnianą). Następnie pomagamy sobie blenderem – samo mieszanie łyżką nie połączy nam dwóch faz zbyt szybko. Mieszamy, aż powstanie masa o konsystencji budyniu.
Jeśli masa ma już odpowiednią konsystencję, wlewamy 2/3 masy do formy (tym razem skorzystałam z formy na keks). Do pozostałej części dodajemy algi morskie. Zapach alg jest dość specyficzny, wręcz przeszkadza (jest nieprzyjemny, rybi), dlatego warto dodać też olejek zapachowy. Pasuje tu zapach olejku z drzewa herbacianego. Mleko kokosowe niestety neutralizuje swój piękny zapach w tym procesie. Wzbogaconą masę wlewam do formy, robiąc artystyczne bohomazy. Następnie mieszamy, artystycznie, przy pomocy patyczka drewnianego do sprawdzania wypieków.
Formę zawijamy folią spożywczą, owijamy to jeszcze w ręcznik lub koc i odstawiamy w ciepłe nieprzewiewne miejsce na 24-48 godz. Po tym czasie możemy wyjąć mydło, pokroić i odłożyć na 3-8 tyg. w chłodne miejsce do leżakowania.
Mydełko ma właściwości nawilżające, odżywiające, ale również silnie bakteriobójcze i antywirusowe. Jest zapachowe o dość intensywnej woni drzewa herbacianego.
Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞
Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl
Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.