Produkty pszczele

Propolis czyli kit pszczeli

Propolis czyli kit pszczeli

Źródło zdjęcia: de.wikipedia.org / Goldmull

Propolis czyli kit pszczeli

Propolis bywa czasem nazywany naturalnym antybiotykiem. Już jego nazwa nawiązująca do starożytnej Grecji wskazuje na wagę jego znaczenia dla pszczelej rodziny. Jest on niezwykle potrzebny pszczołom do zachowania zdrowotności, zapewnienia odpowiedniej higieny w gnieździe. Ludzkości produkt ten jest znany od dawna. Jego niesamowite właściwości wspomagające walkę z przeziębieniami są powszechnie znane, zwłaszcza starszemu pokoleniu.

 

SPIS TREŚCI:
1. Propolis a kit pszczeli
2. Propolis - jak powstaje?
3. Propolis - właściwości
4. Propolis - zastosowanie
5. Propolis - cena

 

1. Propolis a kit pszczeli 
Chodzi o ten sam produkt. Propolis poza zabezpieczeniem pszczelego gniazda przed inwazją chorób, pełni także rolę uszczelniacza. Pszczoły zawężają nim otwory podkarmiaczek, nieszczelności którymi zachodzi zbyt szybka wymiana powietrza w ulu. Często sklejają ramki i inne elementy ula, co w naturalnym środowisku służyło by zapewne do wzmocnienia przestrzeni gniazdowej, uodpornienia jej na działanie sił zewnętrznych, na przykład porywistych wiatrów.

Ten odruch wykorzystują pszczelarze budując specjalne poławiacze propolisu, które cechują się sporą ilością szczelin, które następnie przez owady są szczelnie kitowane. Produkt pozyskany z krat poławiających jest czysty, prawie nie zawiera wosku ani innych zanieczyszczeń, takich jak na przykład wiórki drewna. 

2. Propolis - jak powstaje? 
Propolis jest mieszaniną substancji żywicznych zbieranych przez pszczoły z okolicznych drzew i krzewów. Młode pąki pokryte są substancją chroniącą je przed aktywnością bakterii, roztoczy i grzybów. Pszczoły korzystają z tego mechanizmu ochronnego drzew i przetwarzają balsam.

Pokrywają następnie wszystkie wewnętrzne elementy ula cieniutką jego warstewką, włączając w to komórki, w których matka składa następnie jaja. Silne działanie tej substancji sprawia, że nawet tak niewielkie ilości produktu wystarczają do zapewnienia zdrowotności pszczelej społeczności. 

3. Propolis - właściwości 
Propolis jest substancją o bardzo złożonym składzie. Można wyszczególnić blisko 400 rozmaitych komponentów. Daje się jednak wyodrębnić kilka podstawowych grup, takich jak: związki fenolowe, terpentyny, substancje lipidowo-woskowe, wosk, szeroka gama mikro- i makroelementów, węglowodany, aminokwasy, flawonoidy i witaminy. 

4. Propolis - zastosowanie 
Propolis przejawia silne działanie antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. W trakcie badań udało się wyszczególnić bardzo długi katalog mikroorganizmów szkodliwych dla ludzi, które giną w trakcie kuracji propolisowej. Całkiem korzystne rezultaty obserwuje się na polu regeneracji tkanek. Zarówno preparat sporządzony w oparciu o alkohol etylowy, jak i wyciąg wodny, może być stosowany przy ciężko gojących się ranach. Ich katalog jest bardzo obfity, gdyż chodzi tu o odmrożenia i oparzenia, wrzody, czyraki czy odleżyny.

Kit pszczeli pobudza ukrwienie i wzmaga wytwarzanie kostniny. Może być stosowany w zwalczaniu zapalenia prostaty. Z dodatkowych zastosowań propolisu warto wymienić wspomożenie układu immunologicznego. Jego działanie ma cechy przeciwnowotworowe, wspomaga pracę serca, wątroby, wykazuje działanie żółciopędne. Może być stosowany przy zwalczaniu alergii. 

5. Propolis - cena 
Propolis nie należy do produktów tanich, ale jest bardzo wydajny. Wystarczą niewielkie jego ilości do przygotowania preparatów o skutecznym działaniu profilaktycznym i wspomagającym leczenie. Pakowany jest najczęściej w małe opakowania. Za 50 gramów trzeba zapłacić 15-20 zł, za dwukrotnie większe opakowanie około 30-35 zł.

Jest to wydatek, który bardzo szybko się zwraca. Okazuje się, że spożywanie propolisu bardzo wydatnie wzmacnia stosowane antybiotyki. Niektóre osoby w takich przypadkach decydują się na całkowite zastąpienie tego typu leków naturalnymi środkami, z których propolis wydaje się najsilniejszym. 

propolis kit pszczeli

Oceń artykuł

Liczba odsłon 3264

Autor artykułuSprawdzone przepisy z miodem (dołącz):

Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞


Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Realizacja

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz

Dla   

Grupa Balana

Wsparcie merytoryczne

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz