Miód

Miód

Miód jest znany ludzkości od kilkunastu tysiącleci. Dowodzą tego malowidła ścienne w grocie Cuevas de la Avena w dzisiejszej Hiszpanii, które zostały stworzone około 10000 lat temu. Przedstawiają one postać zwisającą na specjalnych linach z klifu skalnego, która podbiera pszczołom miód. Już tak dawno temu znajdowali się więc śmiałkowie, którzy poświęcali czas, a nawet ryzykowali życie, aby pozyskać ten niezwykły produkt – protoplaści dzisiejszych pszczelarzy. Jak powstaje miód? Jakie ma właściwości i zastosowania? Opowiem o tym wszystkim poniżej.

 

SPIS TREŚCI: 
1. Jak powstaje miód i rodzaje miodu
2. Zastosowanie miodu
3. Miód pszczeli - cena

 

1. Jak powstaje miód i rodzaje miodu 
Trafny podział miodu przewiduje polska norma prawna. Wyróżnia ona miody nektarowe, nektarowo-spadziowe i spadziowe. W ramach tych większych grup wyróżnić można kilka/kilkanaście miodów gatunkowych. Zacznijmy od miodów nektarowych. 

Ich powstanie ma związek z naturalnym dążeniem roślin do rozmnażania się. Aby zachęcić owady do odwiedzenia i zapylenia kwiatów, w trakcie ewolucji roślinność wykształciła bogatą gamę kolorów, zapachów i kształtów kwiatów. Inne są też pory kwitnienia. Niektóre rośliny czynią to wczesną wiosną, inne zwlekają do drugiej części lata. Ten rajski teatr, gdzie scenografię stanowią barwy i wonie sprawia, że główne aktorki - pszczoły mają szansę na zgromadzenie sporych ilości miodu o określonym pochodzeniu. Mówimy więc na przykład o miodach rzepakowych, lipowych czy nawłociowych – każdy z nich ma inny smak, aromat i zastosowanie. Pszczoły odpowiadają za zapylenia większości gatunków roślin na planecie. Bez ich pracowitości niektóre po prostu przestałyby istnieć.

Miód spadziowy powstaje nie z nektaru roślin, ale z ich soku. Jego gromadzenie przez pszczoły ma charakter loteryjny, gdyż nie we wszystkie lata występuje spadź. Jej pojawienie się ma ścisły związek z obecnością mszyc bądź czerwców. Szkodniki te wkłuwają się w rośliny wydzielając przy okazji lepką, słodką substancję, która czasem z drzew skapuje na chodniki lub samochody. Dla pszczół jest jednak niezwykle atrakcyjna, więc w sytuacji gdy się pojawia w otoczeniu pasieki, bardzo szybko gromadzą spore jej ilości w ulach. Miody spadziowe dzielą się na te, które pochodzą z drzew liściastych i iglastych. Do katalogu gatunków najlepiej spadziujących wliczyć należy jodłę, świerki, czasem (choć znacznie rzadziej) sosny, a z drzew liściastych: dęby, lipy, klony, wierzby i buki.

Miody nektarowo-spadziowe pojawiają się wówczas, gdy pszczoły zmieszają oba wyżej opisane rodzaje. Dzieje się tak czasem, gdy pszczoły porzucą rośliny u schyłku okresu kwitnienia w sytuacji pojawienia się w otoczeniu obfitego źródła spadzi, a pszczelarz na czas nie wybierze miodu. Dają one z reguły bardzo ciekawe połączenia smakowe, które są absolutnie niepowtarzalne w kolejnych latach.

Miody nektarowe są jasne. Wyjątkiem jest miód gryczany, który ma barwę brunatną, prawie czarną. Miody spadziowe są znacznie ciemniejsze. Bywa, że te zgromadzone z drzew liściastych opalizują lekko na zielono zyskując szmaragdowy poblask. Barwa miodów mieszanych jest uzależniona od proporcjonalnego udziału nektaru i spadzi w finalnym produkcie.

2. Zastosowanie miodu
Miód ma niezliczone zastosowania w profilaktyce i wspieraniu zwalczania chorób. Miody wiosenne nektarowe są lepsze dla dzieci (zwłaszcza rzepakowy). Miód akacjowy jest bardzo łagodny, więc daje dobre rezultaty w kuracji układu pokarmowego. Miód lipowy przeciwdziała przeziębieniom, podobnie jak miód gryczany. Miód wrzosowy świetnie wspomaga leczenie dróg moczowych. Miody wielokwiatowe, zwłaszcza wiosenne, pomagają zwalczać alergie i wzmagają witalność, zaś miody spadziowe stosuje się podczas leczenia cukrzycy, zapaleń układu oddechowego, a nawet astmy.

3. Miód pszczeli - cena
Dobry miód nektarowy można kupić już za 35 zł za słoik 0,9 l. Chodzi tu o miody wielokwiatowe, mniszkowe, rzepakowe, akacjowe, lipowe czy nawłociowe. Miód malinowy i gryczany bywa z reguły nieco droższy. Najwyższe ceny osiągają miody spadziowe i miód wrzosowy. Tutaj cena może oscylować w granicach 80 zł za opakowanie 0,9 l. Cena nie jest czynnikiem, który w największym stopniu powinien determinować zakup. Każdy pszczelarz zna doskonale swoje produkty. Warto zapytać jaki konkretny produkt będzie dla naszej rodziny najlepszy.

miód rodzaje miodu zastosowanie miodu miód pszczeli cena

Oceń przepis

Liczba odsłon 3315

Autor przepisu







Sprawdzone przepisy z miodem (dołącz):

Przepis Z Miodem.pl - Sprawdzone przepisy z miodem || 2015 - ∞


Przepis Z Miodem jest częścią grupy PortalPszczelarski.pl

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Realizacja

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz

Dla   

Grupa Balana

Wsparcie merytoryczne

Olgroup Multimedia Maciej Kupisiewicz